İliria Üniversitesi Denklik

denklik iliria universitesi

Kosova üniversiteleri’nde verilen eğitimin olarak Priştine ve Prizren şehrinde kurulan üniversiteler bu güne kadar eğitim kalitesinden ödün vermeyen bir anlayış ile çalışmalarını hızla devam ettirmektedir. Yüzlerce fakültesi ile son yıllarda Türk öğrencilerin en çok seçim yaptığı üniversitelerden biri olan İliria Kraliyet Üniversitesi sınav ve taban puan aramayan bir okuldur. Bologna kriterleri çerçevesinde Avrupa standartlarında eğitim vermesi nedeni ile bütün Avrupa birliği ülkelerinde buradan alınan diplomanın geçerliliği vardır. YÖK de İliria Kraliyet üniversitesini tanımıştır.

İliria Kraliyet Üniversitesi’nde Kız öğrenciler içinse giyilmesi zorunlu olan kıyafetler yoktur, herkes dilediği gibi yani belli ölçüler içinde giyinerek okula gelebilir.

Öğrenci ve öğretmen değiştirme programı olan Erasmus dahilinde başka ülkelere giderek oraları, yeni insanları, kültür ve yaşayışlarını tanıma fırsatı da bulabilirsiniz. YÖK tanıması olması sonucunda gençler Türkiye’de YÖK’ten diploma onayını aldıktan sonra diledikleri gibi kariyer çalışmalarını devam ettirebilir, kamu yerlerinde işe veya sınavlara girebilirler, doktora çalışmaları için hiçbir sakınca yoktur tabi ki öncelikle Denklik almaları gerekir. İliria Kraliyet Üniversitesi denklik bu açıdan çok önemli olan bir ayrıntıdır, gençler bunu İliria Kraliyet Üniversitesine kayıt olmadan önce doğrulama gayreti içine giriyorlar doğal olarak ve cevabını YÖK’ten öğrenebilirsiniz.

Yurt dışında eğitim veren bir üniversitenin Türkiye’deki eğitim sistemine olan uyumu ve denkliği anlamına gelen YÖK denkliği ile öğrenciler yurt dışında okul bitirdikleri zaman kendi ülkelerinde aynı bölümü bitirmiş gibi muamele görmekme anlamına gelir. İşte denkliğin önemi budur, yoksa okunan onca yıl boşa geçmiş sayılır ve Türkiye’ye döndüğünüz zaman hiç üniversite okumamış gibi olursunuz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş