İliria Kraliyet Üniversitesi Hakkında Bilgi

hakkinda bilgi iliria kraliyet universitesi

Osmanlı mirasları ile dolu Kosova ülkesi, Balkanların göz bebeğinde yer alıyor. Roma İmparatorluğundan Hunlara kadar çok sayıda devlet bu verimli topraklar için bir biri ile savaştı. Yaklaşı on dördüncü yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine giren bölge uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde kalmış olarak tarihe adını yazdırdı. İşte İliria Kraliyet Üniversitesi Hakkında Bilgi şehrinin bu tarih zengini bölgesinde kuruldu.

İliria Üniversitesi Hakkında Bilgi verecek olursak hala Türk kültürü etkisi ile yaşam sürmekte olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda en büyük pay ise Osmanlı İmparatorluğu hakimiyet döneminde Osmanlının hoşgörülü yönetim anlayışı ve yerli halkın Osmanlı idari teşkilatını ve bölgeye göç eden Türkleri özümsemesinden geçmekte. Yıllarca yerli bölge halkı ve Osmanlı tebaası dost olarak birlikte yaşamış. Bin dokuz yüzlü yılların başında Osmanlı hakimiyetinin elinden çıkan bölge yıllar geçse de benimsedikleri Türk gelenek ve göreneklerini hala yaşatmakta. Şehirde hala da çok sayıda Türk kökenli aile hayatlarını sürdürmekte. İliria Üniversitesi şehrinde Türk öğrencilere karşı bu nedenlerden dolayı oldukça yakın davranmakta.

İliria Kraliyet Üniversitesi Hakkında başka bir Bilgi de Türkiye’den çok sayıda öğrenci eğitim için bulunmakta. Yerli halk ile olan tarih bağları ile Türk öğrenciler şehirde oldukça rahat etmekte. Beslenme, konaklama ve ulaşım gibi konularda öğrencileri sahiplenen şehir halkı; ev kiralamak isteyen Türk öğrencileri kiracı olarak tercih etmekte. Bu sebeple de Türkiye’den eğitim için Priştine’de olan öğrenciler farklı ülkelerin öğrencilerine göre farklı bir konumda tutulmakta. Türkiye’nin toplum ve aile hayatının standartlarını üniversite eğitiminiz boyunca sizlerde Balkan topraklarının en zengin bölgesi olan Kosova ülkesinde sizler de bulabilirsiniz. Kendinizi memleket havasını soluyarak, tanıdık yüzler ile beraber ve memleket yemeklerinizi yiyerek; yurt dışı yüksek öğreniminizi zorlanmadan tamamlayabilirsiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş